Monitoring Domu

Monitoring Domu – dlaczego warto?

Monitoring domu to niewątpliwie najpopularniejszy system do zabezpieczenia i ochrony swojego mienia. Nic dziwnego, każdy z nas chce czuć się bezpiecznie w swoich czterech kątach a już sam widok kamer odstrasza potencjalnego przestępcę. To zwiększa nasze bezpieczeństwo i sprawuje opiekę nad naszym dorobkiem. Technologia systemu monitoringu, nieprzerwanie rozwija się od wielu lat, dzięki czemu rejestrowany obraz możemy obecnie oglądać w jakości FullHD. Sprawia to, że obiektyw kamery potrafi wychwycić, nawet najdrobniejsze szczegóły. Jednakże, aby było to możliwe, ważny jest dobór odpowiedniego sprzętu i technologii.

Monitoring Domu – jakie kamery wybrać?

Wraz z dokładnością i precyzją systemu kamer przemysłowych, rośnie również ich cena. Dlatego już na samym początku warto zastanowić się czego od nich oczekujemy. Na rynku występuje wiele rodzai kamer przemysłowych, które spełniają określone funkcje. Co innego służy do monitorowania wnętrza domu, a co innego do monitoringu wokół obiektu. Dodatkowo dochodzi również, rodzaj technologi w jakim pracuje określone urządzenie. Wśród najbardziej popularnych i budzących kontrowersje technologi, jest system Monitoringu IP oraz AHD. Możemy podzielić je na dwie grupy, w której występują wady i zalety każdej technologii. Każda kamera jest dostosowana do pracy w innych warunkach, dlatego wyróżniamy aż cztery typy obudów opisane poniżej. 

Monitoring Domu – technologia IP czy AHD?

1. Monitoring IP – System, który funkcjonuje za pośrednictwem sieci opartej na standardowym protokole IP.  Wówczas, każda kamera, posiada własny adres IP i działa jako jedno z urządzeń w sieci, do którego mają dostęp osoby o nadanych uprawnieniach lokalnie oraz zdalnie.

Zalety:

    • Brak konieczności montażu rejestratora w przypadku małej ilości kamer – Wtedy, nagrania z kamery IP zapisywane są na karcie microSD lub innej jeśli kamera, taki slot posiada.
    • Łatwość montażu –  Technologia sieciowa sprawia, że do instalacji kamer IP, zazwyczaj wykorzystuje się mniej okablowania strukturalnego.
    • Bardzo dobra jakość obrazu – Technologia IP pozwala na bardzo szczegółowy obraz i wiele detali w rejestrowanym obrazie.

Wady:

    • Opóźnienia wynikające z pracy sieci – Monitoring IP wymaga bardzo stabilnego łącza internetowego, w przeciwnym razie obraz nie będzie płynny. 
    • Awaria sieci lub routera – Może sprawić, że ważny moment nie zostanie nagrany.
    • Dane przechowywane na karcie microSD – Zapisywanie nagrywanego obrazu na karcie pamięci zainstalowanej wewnątrz kamery, może sprawić, że utracimy kamerę wraz z nagraniami, bez możliwości odtworzenia nagrania.
    • Brak kompatybilności z urządzeniami innych marek – W przypadku rozbudowy monitoringu IP o rejestrator cyfrowy, może wystąpić konflikt, co uniemożliwi modernizację.

2. Monitoring AHD Technologia monitoringu AHD to jedna z rodziny systemów analogowych. Gwarantuje stabilną pracę  systemu monitoringu o bardzo wysokiej jakości transmitowanego obrazu, w wysokiej rozdzielczości na bardzo długich odcinkach.

Zalety:

    • Bardzo wysoka jakość transmitowanego obrazu – System monitoringu AHD, zapewnia transmisję obrazu w jakości FullHD, co zapewnia doskonałą jakość obrazu i wiele detali.
    • Kompatybilność z systemami analogowymi – Niezależnie od jakiego producenta pochodzi kamera AHD, jest kompatybilna z innymi systemami analogowymi.
    • Stabilna i bezawaryjna praca systemu – Praca systemu monitoringu oparta o okablowanie strukturalne, zapewnia stałą i bezawaryjną pracę monitoringu.
    • Łatwość konfiguracji – kamer AHD nie wymaga konfiguracji sieciowej, ponieważ za pracę w sieci odpowiada rejestrator.
    • Dane przechowywane są bezpiecznie wewnątrz rejestratora – Nawet, jeśli ktoś podejmie próbę kradzieży kamery, zostanie zarejestrowany na dysku HDD, wewnątrz rejestratora.
  Wady:
    • Konieczność montażu rejestratora – W przypadku monitoringu AHD, nagrania muszą zostać zapisane na dyskach wewnątrz rejestratora.
    • Niekiedy rozprowadzenie okablowania jest problematyczne – Ze względu na to, że technologia AHD oparta jest na okablowaniu, wstępuje konieczność jego ułożenia, co niekiedy jest wyzwaniem w przypadku wykostkowanych placów czy pięknych trawników.

Monitoring Domu – jaki typ obudowy wybrać? 

Monitoring domu to system, który powinien zapewniać bezpieczeństwo nam i naszym bliskim, niezależnie od sytuacji. Dlatego producenci, produkują kamery przemysłowe w różnych wariantach, aby jak najlepiej spełniały określone im zadania. Na rynku możemy wyróżnić cztery najpopularniejsze typy kamer przemysłowych CCTV. 

1. Kamera Tubowa

Kamery tubowe, powstały z myślą o pracy na zewnątrz, dlatego idealnie nadają się do monitorowania domu dookoła. Zazwyczaj potrafią monitorować o wiele szerszy i dłuższy teren niż, np. kamery kopułkowe. W zależności od kamery, zasięg ich widzenia, to nawet 80 metrów w nocy. To sprawia, że wykorzystuje się je, również do monitoringu placów czy parkingów. 

2. Kamera Kopułkowa

Kamery kopułkowe to bardzo popularne rozwiązania do monitoringu ruchu wewnątrz sklepów, biur, a także, np. aptek. Właśnie tam najczęściej je spotykamy. Nic dziwnego, ponieważ do takich celów zostały stworzone. Ich niewielki rozmiar w połączeniu  z obrazem w rozdzielczości FullHD i widocznością w nocy, do nawet 50 metrów (bez dodatkowo oświetlenia), sprawia, że są również wykorzystywane do zewnętrznego monitoringu domu. 

3. Kamera obrotowa

Kamery obrotowe, powstają z myślą o monitorowaniu obiektów, w których istnieje potrzeba szybkiej zmiany nagrywanego obiektu. Głównym zastosowaniem są, np. galerie handlowe, duże sklepy czy festiwale. Kamery obrotowe potrafią nagrywać teren dookoła siebie o 360°. Długość monitorowania, to nawet 200 metrów w nocy, zbliżając obraz optycznie, nawet 36 razy. Nie często montujemy kamery obrotowe w domach jednorodzinnych, ponieważ ich koszt jest dość wysoki a nasi serwisanci doradzają montaż kilku kamer tubowych lub kopułkowych.

4. Kamera specjalna

Kamery specjalne są doskonałym rozwiązaniem w sytuacjach nietypowych. Idealnie nadają się do monitorowania, określonych pomieszczeń w domu lub innym obiekcie. Dzięki niewielkiej obudowie są niezauważalne, np. w czujkach alarmowych lub czujkach dymu. Co więcej rozwiązania posiadające IR LED oświetlają pomieszczenie wiązkami podczerwieni, dzięki czemu podgląd w nocy jest możliwy, nawet do 20 metrów.

Monitoring Domu – przewodowo czy bezprzewodowo? 

Wybierając technologię analogową, np. AHD, wybieramy system w stu procentach oparty na okablowaniu strukturalnym i fizycznym połączeniu całego systemu monitoringu. Inaczej jest w przypadku monitoringu sieciowego. Obecnie istnieje bardzo wiele kamer opierających się o technologię „bezprzewodową”. Podczas zakładania systemu monitoringu w nowo budowanych domach, a właściwie już podczas pierwszych decyzji, warto na pierwszym miejscu rozważać monitoring przewodowy. Dzięki ułożonemu okablowaniu, zyskujemy możliwość doboru odpowiednich technologi w procesie montażu lub w późniejszym czasie podczas ewentualnych modernizacji. Zarówno kamery AHD, jak również IP, mogą być fizycznie podłączone do odpowiedniego rejestratora. To sprawia, że jeśli monitoring bezprzewodowy, nie wykonuje dobrze swojego zadania, zawsze jest możliwość podłączenia fizycznego, dzięki okablowaniu.
 
Nasza firma jest zwolennikiem systemów przewodowych, zarówno w technologi analogowej, jak również sieciowej. Rozwiązanie przewodowe, zawsze gwarantuje stabilną i płynną pracę systemu monitoringu, bez zbędnych przerw w monitorowaniu ważnych dla naszych klientów obiektów.   

Monitoring domu – czy rejestrator jest ważny?

Oprócz kamer przemysłowych, bardzo ważnym elementem jest również rejestrator oraz dysk, na którym będą przechowywane nasze nagrania. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego rejestratora, podgląd zdalny z zamontowanych kamer będzie bardzo prosty i szybki. Co więcej wybór technologi nie ma na to większego wpływu. Jeżeli rejestrator obsługuje daną kamerę, również udostępnia z niej obraz w sieci i zapewnia podgląd, uprawnionym do tego osobą. Stosowane w systemach monitoringu dyski HDD, są znacznie trwalsze niż tradycyjne dyski, np. w komputerach. Zapisywane na nich dane są znacznie bezpieczniejsze niż w przypadku stosowania kart microSD. 

Jak widać wybór odpowiedniego systemu monitoringu, wcale nie jest prosty. Na portalach aukcyjnych, jest bardzo wiele tanich ofert z gotowymi zestawami systemu monitoringu. Należy pamiętać jednak, że co tanie nie zawsze jest dobre, ponieważ jakość idzie w parze z ceną. Jeśli decydują się Państwo na zakup gotowego zestawu do monitoringu, należy zwrócić uwagę na parametry, tj. zasięg podczerwieni w nocy, obsługiwane technologie, ilość obsługiwanych kamer oraz dysków, a także akcesoria, typu: zasilacze czy transformatorki.  

Kliknij, aby ocenić ten post!
[Głosów: 2 Ocena: 5]

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Ilona

    Interesujący artykuł, dzięki za pomysły.

    1. ANTEL

      Dziękujemy za komentarz! Pozdrawiamy – Zespół ANTEL.

Dodaj komentarz