Montaż anteny satelitarnej krok po kroku

Montaż Anteny Satelitarnej - Krok Po Kroku

Montaż anteny satelitarnej to czynność, która nie jest szczególnie skomplikowana, jednakże wymaga posiadania nieco sprawności fizycznej, odpowiednich narzędzi no i oczywiście podstawowej wiedzy, którą zdobędziesz w tym wpisie. 

Przed przejściem do montażu anteny satelitarnej, upewnij się że posiadasz odpowiednie narzędzia, a także niezbędny osprzęt do wykonania tej czynności. Pamiętaj! Aby stosować dobrej jakości okablowanie, materiały oraz elementy montażowe, dzięki czemu Twoja instalacja satelitarna będzie służyła długie lata.    

Niezbędne narzędzia

Do wykonania montażu anteny satelitarnej, potrzebne będą Ci takie narzędzia jak:

Do wykonania samodzielnego montażu anteny satelitarnej, będziesz potrzebować wiertarkę udarową wraz niezbędnym do wywiercenia otworów wiertłem. 

Pamiętaj! Aby uchwyt zamocowany był solidnie, najlepiej wykonać przynajmniej cztery otwory wiertłem o średnicy 12mm. 

Młotek będzie niezbędnym narzędziem, aby umieścić kołki rozporowe wewnątrz wcześniej wykonanych otworów.

Przydają się do obcinania kabli, oraz rdzenia przy końcówce typu „F”.

Zestaw kluczy będzie potrzebny, aby przykręcić uchwyt do ściany, a także do ustawienia anteny satelitarnej. 

Podczas montażu uchwytu antenowego, bardzo ważne jest, aby był on zamontowany idealnie w pionie. Ułatwi to późniejsze ustawianie anteny satelitarnej.

Aby samodzielny montaż anteny nie zakończył się niepowodzeniem, pamiętaj że antena satelitarna musi być umiejscowiona w kierunku południowym. Do tej czynności nie jest konieczny kompas, natomiast zwróć uwagę, aby o godzinie 13:00 w talerz padało słońce. 

Jeśli na Twojej posesji rosną drzewa, należy umiejscowić antenę jak najwyżej, aby nie przysłaniały talerza, a tym samym sygnału.

Niezbędny osprzęt

Do wykonania montażu anteny satelitarnej, potrzebny będzie Ci taki osprzęt jak:

Aby Twoja instalacja antenowa, spełniała Twoje oczekiwania, zakup antenę satelitarną o średnicy 80cm.

Wraz z zakupem anteny satelitarnej, należy zakupić jarzmo do mocowania anteny na uchwycie. Zwróć uwagę na to czy nie ma go w zestawie. 

Uchwyt to podstawa dobrze wykonanego montażu anteny satelitarnej.  Zadbaj oto, aby był on aluminiowy, dzięki czemu nie będzie rdzewiał. Nie kupuj długiego uchwytu jeśli nie jest konieczny. Im krótszy uchwyt tym stabilniejsza czasza antenowa.

Pamiętaj! Jeśli instalujesz uchwyt na balkonie, zakup taki, który jest do tego przystosowany.

Zgodnie z tym ile telewizorów ma być podłączonych do anteny, należy kupić konwerter z taką ilością wejść, która je obsłuży. Konwerter odpowiada za odbiór sygnału i dostarczenie go do dekodera. Zadbaj, aby był dobrej marki. 

Kabel antenowy w dużej mierze odpowiada za jakość sygnału dostarczanego do dekodera, dlatego jeśli nie chcesz mieć problemów z późniejszym odbiorem kanałów, zakup dobrej jakości kabel, instalacja powinna być jednolita oraz wykonana żelowanymi kablami o impedancji 75 Ohm. 

Końcówki typu „F”, są zakończeniami kabla antenowego po obu stronach, standardowy rozmiar to RG-6.

Zakup kołki rozporowe o średnicy 12mm, aby antena była solidnie przymocowana.

Jeśli nie posiadasz odpowiednich narzędzi lub zwyczajnie nie chcesz zabierać się za samodzielny montaż anteny satelitarnej, zgłoś się do nas a nasi serwisanci profesjonalnie zamontują Twoją antenę satelitarną, ustawią sygnał oraz uruchomią Twoją telewizję. Jeśli nie posiadasz niezbędnego osprzętu, wszystko co potrzebne posiadamy w naszych samochodach serwisowych.

Wykonujemy montaż anten satelitarnych w woj. Wielkopolskim w miejscowościach, tj. Kalisz i Sieradz, a także okolice. 

Montaż anteny satelitarnej - Od czego zacząć?​

Jeśli posiadasz wszystkie niezbędne narzędzia, a także osprzęt do wykonania instalacji antenowej, możesz przystąpić do montażu.

Po pierwsze: 

  •  Zadbaj o dobre usytuowanie anteny satelitarnej. Antena musi być usytuowana w kierunku południowym, jeśli nie masz kompasu, mocuj antenę tak, aby o godzinie 13:00 słońce padało w talerz. 

Po drugie: 

  • Jeśli wiesz już, gdzie umiejscowić antenę, przyłóż uchwyt do ściany wraz z poziomicą i zaznacz, w którym miejscu wywiercić otwory. (Jeśli montujesz antenę na balkonie, możesz przykręcić ją do balustrady) Pamiętaj! Miejsce na uchwycie, w którym będzie przymocowana antena musi mieć pion.   

Po trzecie:

  • Wywierć otwory o średnicy 12mm i umieść w nich kołki rozporowe przy pomocy młotka. 

Po czwarte:

  • Przykręć antenę do ściany lub balustrady za pomocą srób z podkładkami, a następnie zawieś na nim wcześniej skręconą czaszę antenową.  
Po piąte:
  • Doprowadź okablowanie antenowe. Pamiętaj, że okablowanie żelowane jest dużo bardziej odporne na warunki atmosferyczne. 

Po szóste: 

  • Zarób końcówki okablowania wtykami typu „F” po obu stronach kabla. Zrób to zgodnie z instrukcją prezentowaną poniżej.  

Po siódme:

  • Spróbuj ustawić sygnał antenowy za pomocą wbudowanego w dekoderze miernika sygnału. Ustawienie sygnału to prosta czynność, jeśli posiada się odpowiedni miernik sygnału antenowego. Niestety profesjonalne mierniki, które posiadają, np. nasi serwisanci są bardzo drogie. Jednakże, dekodery niemalże wszystkich polskich platform telewizyjnych, posiadają wbudowany prostu miernik sygnału za pomocą, którego również da się ustawić antenę. Powodzenia!  

W jakim kierunku zamontować antenę satelitarną?

Miejsce montażu anteny satelitarnej, powinno być selektywnie wybrane. Przede wszystkim, należy zadbać o to, aby antena satelitarna była zamontowana w kierunku południowym. Jeżeli nie masz kompasu, sprawdź czy o godzinie 13:00 w czaszę antenową, będą padać promienie słoneczne. 

Jeśli wybrałeś już miejsce instalacji, upewnij się czy między anteną a satelitą jest wystarczający prześwit. Często zdarza się, że sygnał satelitarny przysłaniają drzewa, linie wysokiego napięcia, podbitka dachowa czy balkon sąsiada. 

Prawidłowy kierunek montażu anteny

W jakim kierunku zamontować antenę satelitarną​

Jak zamontować antenę satelitarną na ocieplonej ścianie?

Jak zamontować antenę satelitarną, gdy ściana jest ocieplona? To pytanie pojawia się wśród wielu osób, które chcę samodzielnie zamontować antenę, ale również jest to częste pytanie, które zadają sobie początkujący monterzy. Montaż anteny satelitarnej na ocieplonej ścianie nie jest skomplikowany, jeśli wiemy jak podejść do tego w odpowiedni sposób. 

Na początek powinniśmy zorientować się jaką mamy grubość styropianu. Można to sprawdzić, np. podczas wiercenia dziur pod kołki rozporowe. Gdy znamy grubość styropianu, należy zakupić kołki rozporowe o grubości 12mm i długości odpowiadającej grubości styropianu wraz z około 5 cm zapasem, który wejdzie w głąb ściany. Podczas zakupów, należy dokupić plastikową rurkę PCV o grubości 20mm. Po umieszczeniu kołków rozporowych w otworach należy uciąć rurki na grubość styropianu i wpić je tak, aby kołki rozporowe były wewnątrz nich. Dzięki temu po przykręceniu anteny satelitarnej. Rurki będą spełniały funkcję tulei, które zapobiegną wgnieceniu elewacji.  

Jak zarobić kabel antenowy?

Zarobienie kabla antenowego to banalna sprawa. Oczywiście dla kogoś, kto robi to po raz pierwszy może wydawać się to trudne, jednak krok po kroku opiszę, jak należy zarobić kabel antenowy. 

Po pierwsze. Delikatnie usuń otulinę na około 2 cm. Możesz zrobić to za pomocą, np. nożyka do tapet. Delikatnie natnij przewód antenowy a następnie zsuń otulinę.

Po drugie. Zsuń druciki oraz folię z przewodu.

Po trzecie. Usuń miękką gąbkę, która osłania rdzeń przewodu, zostaw jej około 5mm, możesz zrobić to w taki sam sposób, jak podczas ściągania otuliny. Natnij wokół i ściągnij.

Po czwarte. Zakręć wtyk typu „F” na przewód zgodnie z ruchem wskazówek zegara. 

Po piąte. Obetnij rdzeń równo z wtykiem, oraz pozostałości poniżej wtyku.  

Prawidłowe zarobienie kabla antenowego

Jak zarobić kabel antenowy

W tym wpisie to już wszystko. Wiesz już w jaki sposób zamontować antenę satelitarną, jak zamontować ją, gdy ściana jest ocieplona, w jakim kierunku oraz jak zarobić końcówki przewodu. W kolejnym wpisie postaramy się wyjaśnić, jak ustawić antenę satelitarną. 

Kliknij, aby ocenić ten post!
[Głosów: 10 Ocena: 4.5]

Dodaj komentarz